Stanowisko

Drukuj

Szanowni Państwo,
Rada Wydziału Pedagogicznego Uniwersytetu Warszawskiego przyjęła 15 grudnia 2015 r. uchwałę, którą zamierza zapoczątkować ogólnopolską debatę na temat planowanych przez resort edukacji reform oświatowych. Naukowcy wraz ze studentami - bo i oni uczestniczyli w konsultacjach i wymianie poglądów - chcą zaprosić jednostki pedagogiczne z całej Polski do udziału w dyskusji nad kształtem edukacji w naszym kraju. Głos pedagogów powinien być wyraźnie zaznaczony w merytorycznej debacie, której zainicjowanie jest konieczne dla poprawy jakości edukacji. W wydziałowej debacie wzięło udział ponad 200 osób, w tym wielu studentów, którzy wymienili ze sobą argumenty. Potem była długa dyskusja na Radzie Wydziału nad pierwszą, wstępnie przygotowaną wersją. Tak więc ostateczny tekst jest wersją wynegocjowaną, którą w głosowaniu przyjęła większość Rady Wydziału Pedagogicznego UW.

Załączam treść Stanowiska Wydziału Pedagogicznego UW oraz Projekt nowelizacji Ustawy o systemie oświaty wraz z uzasadnieniem - z nadzieją, że w wyniku dyskusji będziemy mogli przekazać władzom resortu edukacji rządzącym także dane empiryczne, a nie tylko jakościowe czy normatywne.

 

Uprzejmie proszę o kierowanie do końca stycznia 2016 r. wszelkich opinii, stanowisk czy ekspertyz w kwestiach poruszonych w Stanowisku WP UW na adres:

Komitet Nauk Pedagogicznych PAN
Wydział Nauk o Wychowaniu Uniwersytetu Łódzkiego
ul. Pomorska 46/48
91-408 Łódź
lub na e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W lutym 2016 r. Komitet Nauk Pedagogicznych PAN planuje specjalną debatę poświęconą planowanym i na bieżąco wdrażanym reformom czy zmianom oświatowym w naszym kraju.

prof. dr hab. Bogusław Śliwerski